středa 17. prosince 2014

Vánoční cukroví - Oříškové úly (Vosí hnízda)Na přání přidávám i recept na oříškové úly, pokud máte radši kakaové (jako já), pak recept je tu


U úlů je vždycky oříšek dostat úl z formičky. Osobně používám otevírací formičku a u ní postupuju takhle:

  1. formičku lehce po stranách zmáčknu, 
  2. dvakrát s ní klepnu o prkénko, 
  3. pokusím se otevřít jednu stranu, většinou to už jde a 
  4. pak už jen párkrát klepnu o prkénko a úl sám vypadne. 
U neotvírací formičky jsme v dětství prostě klepali o stůl tak dlouho, než úl vypadl. V lepším případě celý, v horším jen část. To jsme pak začli znovu od začátku, nebo těsto prostě snědli. Po pár pokusech nás máma vyhnala a aspoň jsme nemuseli pokračovat. :-)

A ještě poznámka na závěr - první úl se mi vždycky roztrhne, tak formičku znovu vysypu a zkusím znovu, druhý už většinou funguje.

Recept:
Ingredience:
Těsto:
200 g nastrouhaných vlašských ořechů
210 g moučkového cukru
2 bílky
2 - 4 vrchovaté lžíce strouhanky (přidávat podle potřeby těsta)

Náplň:
100 g másla
100 g moučkového cukru
Rum (dle chuti)

Piškoty (cca 40)

Postup:
Smícháme ořechy, cukr a bílky. Vznikne nám hodně lepivé těsto. Do něj pak postupně přidáváme strouhanku, tak aby hmota přestala lepit a my z ní dokázali tvořit úly. Kolik potřebujeme strouhanky, záleží na velikosti bílku, takže začneme s menším množstvím a přidáváme. 
Vytvoříme úly. Formičku na úly vysypeme moučkovým cukrem, natlačíme do ní těsto, prstem v něm uděláme díru a těsto nějak dostaneme z formičky ven. :-) 
Úly necháme ztuhnout.

Krém a postup plnění je stejný jako u kakaových.
Utřeme máslo, přidáme cukr a mixujeme, dokud nemáme lehký a světlý krém. Na závěr přiléváme podle chuti rum. Vždy dobře zamícháme a ochutnáváme

Do každého úlu dáme dostatek krému, a dole ho uzavřeme piškotem. Osobně na plnění používám cukrářský sáček s větší špičkou, je to rychlejší, ale samozřejmě je možné je mazat nožem. Dáme ztuhnout na chladné místo.


Sledujte mě i jinde
A kdyby se vám chtělo, sledujte mě na facebooku, twitteru, pinterestu, či instagramu. :-)

Žádné komentáře:

Okomentovat

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...